Avgiften
Många har frågat om hur det blir med avgiften nu med alla förhöjda kostnader. Styrelsen har gått igenom föreningens långsiktiga budget och även haft en dialog med SBC.
Vi har kommit fram till att kommer hålla oss till 1% höjning som planerat i.o.m. att vi hyr ut den gamla gemensamhetslokalen. Skulle kostnader springa iväg under 2023 så får vi ta ställning då om det behöver göras någon justering.
Elavtal
Från 1 januari så kommer vi gå över till ett så kallat spotpris. Det innebär att vi kommer få timpris och debiteras för det pris som gäller just den timmen. Så alla medlemmar blir debiterade på föreningens snittpris. Anledningen till att vi har tagit detta beslut är det inte går att få ett rimligt pris på fastprisavtal just nu.
Med detta avtal är det viktigt att alla hjälps åt att hålla el priset nere. Det kan man göra genom att köra diskmaskin, tvättmaskin och ev torktumlare när priset är lägre. Tänk bara på att kolla med dina grannar innan tvättmaskiner sätts på nattetid.
Det aktuella elpriset kan man se på www.elbruk.se/timpriser-se4-malmo.
Vår tanke är att ha detta under en kortare tid för att kunna teckna ett bättre fast pris framöver. Kanske redan i sommar.
Hjärtstartare
Styrelsen har införskaffat en hjärtstartare till föreningen. Den är placerad på nedre delen av gården vid trädäcket i ett litet skåp.
Styrelsen
Är du intresserad av att engagera dig i styrelsen?
Hör av dig till vår mejl
Mvh Styrelsen